Nemovitosti

Jak vyzrát na své finanční cíle?

21. 04. 2022
3 minuty
Přečíst článek
Délka3 minuty
MoneyLeftMoneyLeft

Nastavení správných cílů

Rádi byste v létě navštívili Španělsko nebo si konečně pořídili svoje první auto, ale nedaří se vám našetřit dostatečné množství peněz? Že důvodem je prostě to, že vyděláváte „málo“? Možná je všechno jinak.

Dneska si probereme postup, jak si stanovit své finanční cíle pomocí mnemotechnické pomůcky SMART. Dále uvedeme příklady finančních cílů a srovnání krátkodobých a dlouhodobých finančních cílů.

Stanovení vlastních finančních cílů je důležitý krok v rámci učení se jak efektivně hospodařit s penězi. Amy Fontinelle říká, že vyšší šanci rozfofrovat všechny své peníze mají ti, kteří finanční cíle nemají. Absence finančních cílů je podle autorky také spojena s vyšší pravděpodobností finančních problémů při neočekávaných výdajích nebo odchodu do důchodu.

Finanční cíle jsou cíle, které jsou stanovovány za účelem šetření či utrácení peněz. Cíle mohou být jak krátkodobé (např. koupě nového notebooku), tak dlouhodobé (akontace na hypotéku). Ať tak či onak, často je snazší dosáhnout finančních cílů, pokud jsou předem určeny.

Ze všeho nejdřív je třeba si své finanční cíle určit. V tomhle prvním kroku často nastává kámen úrazu. Definovat si své finanční cíle není totiž snadné. Při stanovování finančních cílů je totiž potřeba dokázat zodpovědět 5 otázek. K určení cílů se v projektovém řízení běžně používá mnemotechnická pomůcka SMART.

SMART mnemotechnická pomůcka používaná v projektovém řízení a ve fázích stanovení. Jde o způsob jak hodnotit kvalitu projektových cílů nebo cílů osobního rozvoje.

SPECIFIC Co přesně je můj cíl?

Své cíle určete co nejkonkrétněji. Konkrétní cíl může být například „ušetřit na dovolenou ve Španělsku“.

MEASURABLE Je můj cíl měřitelný?

S konkrétním cílem souvisí jeho měřitelnost. V případě naší hypotetické dovolené ve Španělsku by to bylo našetření např. 20 tisíc korun.

ACHIEVABLE Je můj cíl dosažitelný?

Pokud nepracujete a kapesné vám sotva pokryje výdaje, dovolenou ve Španělsku (za své peníze) budete nejspíš muset odložit. Vždycky je třeba zhodnotit svůj současný stav a zamyslet se, zda na dosažení cílů máte vůbec předpoklady či potřebné věci. Ke zjištění dosažitelnosti cílů vám pomůže jednoduchý vzoreček.

Pokud je částka, která vám měsíčně zbývá, vyšší než ta, kterou měsíčně potřebujete k naplnění cílů, gratulujeme! Váš cíl je dosažitelný. Zjistili jste, že váš cíl není dosažitelný? Scrollujte dál ↓

Je částka, kterou měsíčně potřebujete ke splnění vašeho cíle nižší, než kolik vám měsíčně zbývá? Stanovte si rozpočet. Stačí vám jen tabulka v excelu nebo kus papíru. Do levého sloupce zapište všechny své příjmy. Do pravého sloupce všechny výdaje. Zaměřte se na zvyšování příjmů (např. nalezení práce, brigády či podnikání) a snižování výdajů (splacení dluhů, odhlášení nepotřebných předplatných, snížení výdajů např. za návštěvu restaurací apod.). Promyšlené proškrtání výdajů představuje velký krok k dosažení finančních cílů. Stanovení rozpočtu a jeho optimalizace by měla předcházet samotnému stanovování finančních cílů. Příklady reálných rozpočtů gen Z a jejich komentář od našeho investičního konzultanta Ludvíka Mišky najdete na našem Instagramu.

REALISTIC Je tenhle finanční cíl vůbec realistický?

Při stanovování cílů je důležité zůstat nohama na zemi. Je potřeba zhodnotit také vnější vlivy. Pokud zrovna vaši vysněnou destinaci ve Španělsku zachvátila epidemie nějaké exotické nemoci, cíl se rázem stává nesplnitelným.

TIMEABLE Kdy má být cíl splněn?

Je fajn stanovit si konkrétní termín, kdy má být cíl splněn. Za rok? Za dva? Nebo dokonce za 20?

Cítíte mezi těmito dvěma vyjádření zásadní rozdíl? Zatímco Pavel si prostě chce jen pořídit nové auto, Martin nad cílem uvažuje komplexněji. Má konkrétní cíl – značku i typ vozidla. Pravděpodobně si už nabídku ojetých vozů prohlédl, a získal tak představu o cenách. Uvědomil si, jakou částku může do svého prvního auta investovat, a propočítal si, že tuto částku je schopen našetřit do 2 let (inflace a případné úroky jsou v tomto příkladu zanedbány, v reálném životě je s nimi třeba počítat).

Příklady osobních finančních cílů

Každý člověk je jedinečný a má odlišné potřeby, touhy a cíle. Finanční cíle, které jsou zmíněny v tomto článku, jsou pouze obecné příklady osobních finančních cílů. Ať už je vašim cílem finanční rezerva nebo nová herní konzole, důkladné promyšlení konkrétních cílů a strategie zcela jistě povede ke zlepšení vašeho finančního zdraví.

Krátkodobé finanční vs dlouhodobé finanční cíle

Asi se shodneme, že splnění cíle „koupě nového notebooku“ je podstatně snazší než poplatit veškeré výdaje spojené se svatbou nebo složení akontace na hypotéku. Při stanovování cílů je naprosto nezbytné znát svůj rozpočet (příjmy a výdaje). Jak máme ale ve 20 letech znát své budoucí příjmy a výdaje? Pravděpodobně pouze orientačně. Můžeme si však sestavit žebříček možných výdajů a do budoucna s nimi počítat. Štěstí totiž přeje připraveným.

Sepište si všechny své dlouhodobé cíle a seřaďte je podle důležitosti. Při sepisování cílů buďte co nejkonkrétnější. Svatba je za rohem, ale nové auto ještě počká?

Váš seznam by mohl vypadat nějak takhle:
  • Svatba
  • Doplacení půjčky
  • Nové auto
  • Spoření na důchod
  • Dovolená

V dalším kroku je třeba odhadnout, kolik peněz na splnění vašich finančních cílů budete potřebovat. Nakonec je třeba si určit, za kolik let byste rádi daného cíle dosáhli. Vydělením částky potřebné na cíl počtem měsíců zjistíte, kolik korun je třeba každý měsíc dát stranou. Potřeby a priority se v průběhu života mění, proto je třeba své portfolio občas revidovat – možná jste už po svatbě a víc než nové auto vás láká dovolená v Karibiku. V tom případě není nic jednoduššího, než první bod z vašeho seznamu vyškrtnout a na jeho místo posunout pátý bod.

Na finančních cílech záleží

Finanční cíle mohou pomoci utvářet naši budoucnost tím, že ovlivní naše kroky dnes. Představte si, že jste si v bance vypůjčili 20 tisíc korun na nezbytný nákup nové pračky. Pokud budete znát své finanční cíle, pravděpodobně omezíte návštěvy restaurací nebo cestování taxíkem. Bez finančních cílů budete nejspíš pokračovat v obvyklém utrácení, zatímco se váš dluh bude zvyšovat. Správně definované finanční cíle nám pomáhají udržet si jasné priority a směřovat naše úsilí k dosažení důležitých milníků. Pravidelné hodnocení a přizpůsobování těchto cílů naší aktuální situaci a životním okolnostem nám umožňuje lépe reagovat na změny a překážky, které se mohou objevit.

Klíčem ke splnění finančních cílů je pravidelnost, trpělivost a disciplína. S plánem a úsilím můžeme tvarovat svoji budoucnost a zajistit si tak lepší a stabilnější životní podmínky.

Podcasty pro tebe

Inspirativní rozhovory, zajímavé příběhy a užitečné rady pro vaše investiční rozhodnutí. Poslechněte si Sypetalk o investicích i financích ze všech úhlů pohledu, s hosty nejen z finanční sféry.

Terezie Kovalová

Obětí investičního
scamu?

Přehrát epizodu
Banner

Časté dotazy

Všechno důležité na jednom místě. Investice se sype.to jsou
srozumitelné, transparentní a bez poznámek pod čarou.

Co je sype.to?

Kdo stojí za sype.to?

Jaké jsou výnosy?

Jak investice probíhá?

Jaká je minimální investice?

Co je to PRIBOR a jak funguje?

Máte jiné otázky?

Ozvěte se nám, odpovíme na všechno. Na příjmu jsme každý pracovní den od 8 do 17 hodin.

Kontaktovat