Investice

10 tipů, jak mít výdaje pod kontrolou v roce 2024

20. 5. 2024
5 min
MoneyLeftMoneyLeft

Chceš lépe vyjít s financemi? V dnešním článku se dozvíš několik tipů, jak si poradit v době, kdy na tvůj rozpočet útočí vysoké ceny energií, potravin, produktů a služeb. 

Klíčem k úspěšnému snížení výdajů je zaměřit se na ty nejvyšší. Jaké to jsou? Mrkni do svého rozpočtu. Podle Českého statistického úřadu mezi nejvyšší výdaje patří potraviny, bydlení a energie, doprava a rekreace.

1. Sepiš si příjmy a výdaje

Zní ti to už jako klišé? Nedá se nic dělat, sepsáním rozpočtu to teprve začíná.

Pokud platíš často kartou, neexistuje jednodušší způsob jak sledovat své výdaje, než prostřednictvím internetového bankovnictví nebo stažením měsíčního výpisu z účtu. Díky tomu zjistíš, kam tvé peníze směřují a možná si uvědomíš, že platíš za spoustu věcí, které ve skutečnosti vůbec nepotřebuješ.

Pokud platíš hotově, je užitečné si platby zaznamenávat na papír, do excelovské tabulky nebo do appky na sledování výdajů, jako je Wallet, Spendee nebo Revolut.

Při placení začni pravidelnými platbami jako je nájem, splátky, pojištění, zálohy na energie, mobilní operátor, internet a televizní poplatky.

Poté pokračuj s nepravidelnými platbami za běžné nákupy, do kterých patří jídlo, drogerie, pohonné hmoty, zdravotní péče, restaurace a kavárny, oblečení, obuv a zábava.

Výdaje sečti a výsledné číslo porovnej se svými příjmy. Tímto způsobem můžeš ušetřit spoustu peněz, které si můžeš hned odložit stranou. Uložení finančních prostředků na stranu ti umožní budovat rezervy, které jsou důležité pro případ neočekávaných výdajů nebo nestandardních situací.

Že keramické prasátko je už old school? Nevadí! Jedno si pořiď a vkládej do něj drobné, které se ti hromadí v peněžence. Věř, že se ti tam mohou časem nastřádat zajímavé částky, které ti vlastně nechybí.

2. Šetři na jídle

Šetřit se dá také na plánování nákupu potravin a jídelníčku na týden, což ti ušetří nejen peníze, ale i čas. Pokud znáš dopředu množství potravin, které budeš potřebovat k přípravě jídla, vyhneš se tak zbytečnému plýtvání.

Víš, že se každoročně v ČR vyplýtvá 50-80 kg potravin na osobu?

Také se vyplatí nakupovat tzv. private label products, což jsou produkty, které přímo vyrábí daný supermarket a v ceně nezahrnují náklady na umístění v regálech,  tudíž neplatíš peníze navíc. Výhodou privátních značek potravin bývá, že jsou často stejně kvalitní a nebo dokonce kvalitnější než jejich značkoví konkurenti.

Návštěva restaurací je jistě příjemnou změnou a zároveň příležitostí k setkání s přáteli. Do cen jídel jsou promítnuty také provozní a další náklady restaurace, které nejsou zrovna zanedbatelné. Pokud často navštěvuješ restaurace a kavárny, věř, že díky omezení počtu ušetříš až několik tisíc měsíčně. Jídlo vařené doma je navíc spojeno s jedním významným benefitem - víš, co jsi do něj dal. ‍

3. Nebuď shopaholic

Před tím než něco koupíš, se zamysli, jestli to opravdu potřebuješ a využiješ. Můžeš si sepsat seznam důvodů, proč je pro tebe daná věc nezbytná a s nákupem počkej ještě alespoň dalších pár dní. Třeba zjistíš, že danou věc vůbec nepotřebuješ. 

Mysli na to, že mít více peněz ti dává více možností plánovat a rozhodovat se. 

4. Nakupuj z druhé ruky

Secondhandy zažívají nový boom a jsou opět na vzestupu. Nejenže v nich ušetříš, ale také najdeš zajímavé kousky. Pokud potřebuješ nábytek a vybavení do domácnosti, bazary jako je Bazos.cz, Sbazar.cz nebo Facebook Marketplace nabízejí široký výběr za výhodné ceny.

Zajímavé módní kousky najdeš třeba na Vintedu, ale i v kamenných second-handech jako je Genesis nebo Textile House, které jsou v Praze na každém kroku.

5. Najdi slevový kód

Chystáš se nakoupit nějaké zboží na e-shopu a uvítal bys nějakou slevu? Zkus do internetového vyhledavače zadat "název eshopu - slevový kód". Možná budeš mít štěstí a vybraný e-shop právě nabízí slevy na nákupy. Zajímavé slevové kódy najdeš na www.vasekupony.cz nebo www.topkody.cz.

Většina e-shopů taky poskytuje 10% slevu na první nákup výměnou za přihlášení k odběru newsletteru. Pokud chceš kód, ale nechceš odebírat newsletter, není nic jednoduššího, než s prvním příchozím newsletterem ukončit odběr.

6. Používej srovnávače cen 

Internetové srovnávače ti snadno a rychle pomohou najít nejvýhodnější výběr produktů a služeb. Na portálech typu Heureka.cz nebo Zbozi.cz najdeš během pár minut tu nejvýhodnější nabídku ceny požadovaného zboží. Na kupi.cz najdeš aktuální srovnání cen potravin.

Máš auto? Pokud potřebuješ porovnat ceny pojištění pro své auto, stačí využít srovnávačů jako je Klik.cz nebo Srovnejto.cz.

Víš, že povinné ručení můžeš měnit klidně každý rok?

7. Ještě neznáš cashbacky? Poznej je!

Chceš získat peníze zpět za své nákupy? Stačí se zaregistrovat na jednom z cashbackových portálů, jako je například Plnapenezenka.cz.

A jak to funguje? Až budeš chtít nakupovat u obchodníka, se kterým spolupracuje cashbackový portál, jednoduše se přes něj proklikneš do e-shopu, kde provedeš nákup. Cashbackový portál ti připíše odměnu, která se pohybuje mezi 1-10 % z ceny nákupu. Tyto portály nabízí široký sortiment zboží, včetně oblečení, elektroniky, léků nebo dokonce zájezdů.

Možná už nakupuješ v obchodech jako je Aliexpress, Mall, Zalando, Abouty You, Lindex, Dr. Max, Benu nebo třeba Notino - právě u nich lze získat cashback. Nezapomeň, že cashback může být dostupný i u tvého běžného účtu, tak se mrkni do svého internetového bankovnictví.

8. Šetři na energiích 

Úspora energie a snížení nákladů na vytápění jdou ruku v ruce. Můžeš začít třeba tím, že si nastavíš o stupeň nebo dva nižší teplotu ve všech vytápěných místnostech.

Snížení teploty o 1 stupeň ti každý rok přinese úsporu v několika jednotkách procent.

Upřednostni sprchování a horkou vanu si nech jen na výjimečné příležitosti.

Při výběru nových spotřebičů preferuj ty s energetickým štítkem A+++ nebo A++. Mnoho spotřebičů, jako jsou televize a počítače, zůstávají po vypnutí ovladačem v pohotovostním režimu a spotřebovávají energii i v režimu spánku.

Úplné vypnutí některých spotřebičů nebo odpojení ze zásuvky ti může výrazně ušetřit energii i peníze.

Věř, že spotřeba daná pohotovostním režimem představuje v celkových nákladech na elektřinu nezanedbatelnou částku.

Víš, že "LEDky" spotřebovávají až o 80 % méně energie než jejich klasičtí konkurenti?

Snížit můžeš také náklady na osvětlení. Do místnosti, kde svítíš nejčastěji, pořiď LED žárovky. Sice mají vyšší pořizovací cenu než klasické žárovky, ale díky jejich výměně můžeš ročně uspořit několik stovek.

Nezapomeň na pokličku! Víš, že při vaření bez pokličky uniká horká pára do vzduchu a ty tak spotřebuješ několikrát víc energie?

9. Ušetři díky konsolidaci půjček

Konsolidace je proces sloučení více půjček do jedné. Cílem je splácet jen jeden závazek, a to za výhodnějších podmínek, jako je třeba nižší měsíční splátka nebo snížení úrokových sazeb.

Slyšel jsi někdy o konsolidaci půjček? Pokud máš víc než jednu půjčku, konsolidace rozhodně stojí za zvážení. Sloučit je možné bankovní i nebankovní půjčky, kreditní karty, kontokorent a dokonce i hypotéku. Částka, kterou budeš po konsolidaci každý měsíc platit, může být díky refinancování podstatně nižší.

10. Pay Yourself First

Ať už se rozhodneš své peníze spořit jakkoli, je fajn je odložit ihned po tom, co ti na účet přistane výplata. Díky téhle metodě ušetříš pravděpodobně víc peněz, než kdybys konci měsíci odložil jen to, co ti zbyde.

Pamatuj, že každý drobný krok k efektivnějšímu řízení financí ti může přinést větší klid a jistotu do tvého života. Tak začni změnu právě teď!

Podcasty pro tebe

Inspirativní rozhovory, zajímavé příběhy a užitečné rady pro vaše investiční rozhodnutí. Poslechněte si Sypetalk o investicích i financích ze všech úhlů pohledu, s hosty nejen z finanční sféry.

Terezie Kovalová

Obětí investičního
scamu?

Přehrát epizodu
Banner

Časté dotazy

Všechno důležité na jednom místě. Investice se sype.to jsou
srozumitelné, transparentní a bez poznámek pod čarou.

Co je sype.to?

Kdo stojí za sype.to?

Jaké jsou výnosy?

Jak investice probíhá?

Jaká je minimální investice?

Co je to PRIBOR a jak funguje?

Máte jiné otázky?

Ozvěte se nám, odpovíme na všechno. Na příjmu jsme každý pracovní den od 8 do 17 hodin.

Kontaktovat