Víme vše o financích

Otazníky kolem úroků. Jak se v nich vyznat a nepropadnout jim

<strong>Otazníky kolem úroků.</strong> Jak se v nich vyznat a nepropadnout jim

Finanční injekce od banky či nebankovní společnosti dokáže v některých situacích vytrhnout trn z paty. Než se ale v době vysoké inflace rozhodnete vzít si úvěr, zjistěte si, zda je pro vás skutečně výhodný. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Všechno, co byste měli o úrocích vědět

Možná se to zdá banální, ale zopakovat si obecnou definici úroku nikdy není na škodu. Úrokem rozumíme peněžní odměnu za vypůjčení určitého finančního obnosu. Za každou vypůjčenou částku (jistinu) zaplatíte zároveň také předem stanovený úrok. Jeho výše se definuje prostřednictvím úrokové sazby, která se rozlišuje podle časového období na:

  • roční úroková sazba neboli per annum označována p.a.,
  • pololetní úroková sazba neboli per semestr označovaná p.s.,
  • čtvrtletní úroková sazba neboli per quartum označovaná p.q.,
  • měsíční úroková sazba neboli per mensem označovaná p.m.,
  • denní úroková sazba neboli per diem označovaná p.d.

Na půjčení peněz od prověřeného věřitele nic není. Právě ale úroková sazba by měla být klíčovým faktorem při výběru půjčky, která vás pravděpodobně bude provázet několik let. Úroková sazba zpravidla bývá vyjádřena ve splátkových podmínkách procenty a jednou z výše uvedených zkratek. Právě tyto zkratky ve výsledku nejvíce ovlivňují, kolik peněz za zprostředkovanou půjčku zaplatíte.

Příklad: Pokud věřitel u půjčky uvádí úrok 4 % p.s., znamená to, že se jedná o pololetní úrokovou sazbu. Roční sazba, která je pro nás zásadní, bude v takovém případě dvojnásobná tedy 8 % p.a.

Značení úrokových sazeb je třeba pečlivě sledovat a přepočítávat, abyste předem rozpoznali, kterým půjčkám se vyhnout obloukem. Úrokové sazby však nejsou jedinou důležitou informací. Velmi často jejich výši totiž předčí přidružené poplatky za poskytnutí půjčky, vedení úvěrového účtu a podobně. RPSN (Roční Procentní Sazba Nákladů) tedy údaj udávající průměrné náklady na daný úvěr se započtením všech poplatků včetně procentuální sazby úroku, je tak u každé půjčky zcela stěžejní, protože vám prozradí, kolik přesně ve finále přeplatíte.

Posledním bodem, který nesmíme v souvislosti s půjčkami opomenout, je forma úročení. Od běžného jednoduchého úročení typického pro krátkodobé půjčky se můžeme setkat také například se složitým úročením, při kterém úrok úročí další úrok. Kombinace obojího je poté nazývána úročením smíšeným. 

Pro získání přehledu o tom, jak se úrokové sazby pohybují u různých společností, doporučujeme vyzkoušet některou z kalkulaček půjček. Ty jsou zdarma dostupné na stránkách finančních srovnávačů bankovních i nebankovních poskytovatelů úvěrů.

Investice se sype.to jsou výnosnější než spořicí účty

Nula poplatků, žádné starosti, jistý zisk. Pojďte do toho také.

Další kapitoly