Víme vše o financích

Máte kreditku nebo debetku? A víte, jaký v nich je rozdíl?

<strong>Máte kreditku nebo debetku?</strong> A víte, jaký v nich je rozdíl?

Pravděpodobně každý z nás má ve svojí peněžence minimálně jednu plastovou kartu, kterou používá na placení v obchodech nebo online. Ne všichni se ale přesně orientujeme v tom, na jakém principu naše karta funguje. A co to pro nás znamená. Proto jsme vytvořili stručného průvodce, který vás provede světem platebních karet podle jejich nejčastějšího a nejběžnějšího rozlišování.

Kreditní versus debetní karta

Kreditka. Obecné označení mnoha lidí pro jakoukoliv kartu, kterou platíme. A které nemusí být vždy přesné. Své peníze z běžného účtu ve skutečnosti čerpáme pomocí debetní karty, kterou získáváme od banky automaticky a ve většině případech nás nic nestojí. Kreditní karta oproti tomu vychází z předem sjednaného úvěrového produktu, o který si musíme zažádat. Při placení s ní využíváme peníze poskytovatele karty, nikoliv své vlastní. A ty poté musíme řádně a včas vrátit, abychom se vyhnuli placení úroků.

V čem se liší VISA od Mastercard?

Dvě nejpoužívanější karty v České republice, se kterými zaplatíte bez rozdílu téměř kdekoliv. A ne jen u nás. V zahraničí je rozšířenější VISA, využívá se dokonce dvakrát více. Mastercard má proti tomu po celém světě mírně výhodnější kurz a je rychlejší. Transakce zpracovává 1,7krát rychleji. Z uživatelského hlediska jsou obě karty prakticky stejné a nabízí zákazníkům podobné výhody či věrnostní programy podle účelu plateb a bonity klienta. Typ karty vám většinou přidělí poskytovatel automaticky. Mastercard i VISU si poté můžete přidat do digitální peněženky a platit s ní bezkontaktně mobilem a hodinkami. Nebo si pro platby na internetu vystavit její virtuální dvojče. 

Co je embosovaná a elektronická karta?

Na první pohled všechny karty vypadají stejně, zvolit si můžete pouze vlastní design. Embosovaná karta má ale plasticky vyražené údaje, zatímco elektronická je opatřena elektromagnetickým čipem nebo proužkem. V současné době banky a nebankovní poskytovatelé vydávají více karty embosované. S těmi zaplatíte vždy a bez problémů na běžných platebních terminálech i na internetu, vyberete hotovost nebo rezervujete třeba hotel a auto. Všechny transakce nad 500 Kč většinou potvrzujete PIN kódem. 

Další druhy platebních karet

Mimo výše zmíněné základní rozlišení karet se můžeme setkat s mnoha dalšími zahraničními kartami, jako Revolut, American Express, JCB, Diners Club a podobně. V současné době nabírají na popularitě mimo jiné také předplacené karty, které nejsou vázány na bankovní účet či například karty poskytovatelů služeb buy now pay later od Klarna, Twisto nebo třeba Skip Pay.

Investice se sype.to jsou výnosnější než spořicí účty

Nula poplatků, žádné starosti, jistý zisk. Pojďte do toho také.

Další kapitoly