Víme vše o financích

Co je inflace a jak před ní chránit své úspory

<strong>Co je inflace a jak před ní chránit své úspory</strong>

Inflace se bohužel stala jedním z nejskloňovanějších slov roku 2022. Co ale přesně znamená? Jak na její výpočet? A jak se před ní mohou investoři zajistit? Sepsali jsme pár základních informací, které byste měli mít na paměti, pokud chcete mít své finance pod kontrolou.

Co se skrývá pod pojmem inflace?

Zjednodušeně řečeno lze inflaci chápat jako opakovaný růst většiny cen v určité ekonomice, který v průběhu času snižuje hodnotu měny. V oblasti spotřebitelských cen je měřena jako přírůstek tzv. indexu spotřebitelských cen. Dochází k ní v případě, kdy se ceny zboží v tržním hospodářství plošně zvyšují, nikoliv jen u jednotlivých položek. To znamená, že si v jeden den koupíte za určitou hodnotu méně než v jiný den. Inflace představuje jeden ze základních ukazatelů téměř všech světových ekonomik.


Co je index spotřebitelských cen?

Statistické vyjádření inflace vychází z měření čistých cenových změn pomocí indexů spotřebitelských cen. Ten sleduje pohyb cen určité skupiny zboží či služeb, která se obvykle nazývá spotřební koš. Index spotřebitelských cen je tak měřítkem průměrné změny cen, které spotřebitelé platí za spotřební koš zboží a služeb.

Proč je spotřební koš důležitý?

Spotřební koš je soubor nejrůznějších vybraných výrobků, které reprezentují rozsah a složení výdajů domácností. Zahrnuje například potraviny, nealkoholické a alkoholické nápoje, tabák, obuv, oděvy, energie, nájem, palivo, léky, zdravotnické pomůcky a další. Ze služeb do spotřebního koše řadíme zdravotnickou péči, vzdělávání, dopravu, finanční nebo třeba opravárenské služby. Složení spotřebitelského koše se však často stává terčem kritiky několika ekonomů, kteří poukazují na to, že i malá změna ve spotřebitelském koši může přinést zcela odlišné výsledky. Aktuální přehled složení českého spotřebitelského koše naleznete na stránkách Českého statistického úradu (ČSÚ), kde jsou zároveň dostupné také aktuální podrobnosti o měření a vývoji inflace v ČR.

Jak se před inflací bránit?

Z hlediska investicí existuje poměrně snadný způsob, jak se před nárůstem cen pojistit. Vybírejte si takové investice, které mají potenciál výši inflace překonat. Dalším způsobem mohou být dluhopisy s ratingem AAA – AA. Ty obvykle kopírují inflaci přesně tak, jak se pohybuje, nebo se jejich hodnota nachází mírně pod ní. EFT fondy jsou s inflací spojeny a ví, jak s ní pracovat. Proto v mnoha případech jejich výnosy inflaci předčí, a to zejména v zemích, kde jsou vedeny. 

Inflaci je dobré při investicích vždy přepočítávat, jelikož může negativně ovlivnit celkový reálný výnos vašich investic. Její výše se mění zpravidla po měsíci, kdy doporučujeme aktualizovat vaše předchozí modely, analýzy a ziskovost pozic. 

 

Investice se sype.to jsou výnosnější než spořicí účty

Nula poplatků, žádné starosti, jistý zisk. Pojďte do toho také.

Další kapitoly